Kompletní příručka homeopatické léčby je viac než len príručkou

Kompletní příručka homeopatické léčby

Táto kniha patrí v mojej homeopatickej knižnici medzi tie viac používané a je to na nej vidieť. Sprevádzala ma od prvých mesiacov štúdia na mojej homeopatickej alma mater a občas po nej siahnem aj v súčasnosti. Vydanie z roku 1998, ktoré mám, vás zrejme nezaujme väzbou a obálkou, nie je to žiadna atraktívna encyklopédia na lesklom papieri s lákavými fotografiami. V jednoduchej paperbackovej väzbe s čiernobielymi kresbami sa však ukrýva skvelo namiešaná kombinácia homeopatickej teórie, histórie, v celku podrobných opisov niekoľko desiatok homeopatík a praktického repertória, v ktorom sú prehľadne uvedené symptómy, podľa ktorých možno vyberať vhodné homeopatikum pre krátkodobé aj chronické ochorenia.

Homeopatka Miranda Castro pretavila do svojej 400-stranovej Kompletní příručky homeopatické léčby dlhoročné skúsenosti z jej vlastnej homeopatickej praxe vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch amerických. Homeopatiká opisuje prehľadne s ich typickými symptómami, modalitami a indikáciami, v ktorých sa často používajú. Doplnila aj zaujímavé informácie o zdrojoch homeopatík z rastlinnej, živočíšnej a minerálnej ríše. V rámci homeopatickej literatúry patrí táto kniha dlhodobo k najpredávanejším.

Je veľká škoda, že na Slovensku a v Čechách je už niekoľko rokov vypredaná. Zatiaľ som nenašla informáciu o pripravovanej dotlači alebo novom vydaní. Možno však na ňu natrafíte v niektorom z antikvariátov, alebo zapadnutú v niektorom z kníhkupectiev. Ak sa zaujímate o homeopatiu, siahnite po nej a začítajte sa. Myslím si, že ju tam nenecháte.

Na záver citát z knihy Kompletní příručka homeopatické léčby od Mirandy Castro:
„Být zdravý neznamená jenom nemít žádnou nemoc. Zdraví dodáva člověku pocit tělesné i duševní pohody, vyrovnanosti a osobní svobody. Jedná se především o schopnost čelit stresu. Je-li člověk fyzicky zdráv, pak je silný, dokáže se přizpůsobovat a má zásobu energie, ze které může v případě potřeby čerpat. Je-li člověk zdráv po emocionální stránce, dokáže si přiznat své pocity, umí je vyjadřovat a tím si udržuje dobré vztahy s lidmi. Mentální zdraví člověku umožuje jasně uvažovat, formulovat myšlenky, řešit problémy a snadno se rozhodovat.“ 

fotografia: Zuzana Králová