Homeopatia pre najmenšie deti, alebo tak nežne ako sa len dá

Homeopatiká majú úžasnú výhodu. V prípade, že sú vhodne zvolené a v čo najväčšej miere pokrývajú celý charakter ťažkostí, pôsobia mimoriadne účinne a súčasne veľmi citlivo. Práve preto je homeopatia často vyhľadávanou alternatívou v obdobiach tehotenstva, dojčenia, v prvých rokoch, či na sklonku života a to aj u ľudí, ktorí po homeopatikách bežne nesiahajú. Citlivosť spomínaných období života chceme preniesť aj na prostriedky, ktorými si, v prípade potreby, pomáhame. V tomto článku sa zameriam na niektoré homeopatiká, ktoré zvyknem v rôznych situáciách odporúčať najmenším deťom. Pomôcť však môžu aj iné homeopatiká, ktorých použitie vychádza zo základného homeopatického princípu similia similibus curantur, podobné sa lieči podobným.

Aethusa je veľmi dobrým pomocníkom v situácii, keď sa mama cíti pri plači svojho dieťaťa bezradne a takmer vždy zareaguje ponúknutím prsníka. Dieťa plače, mama nerozumie prečo a tak ho nakŕmi. A hoci je materské mlieko skvelé a ľahko stráviteľné, je ho skrátka veľa a dieťatko je potom doslova plné a môžu sa u neho prejaviť tráviace ťažkosti, kolika alebo regurgitácia kyslo páchnuceho natráveného mlieka. V takejto situácii pomôže Aethusa vyladiť komunikáciu medzi matkou a dieťaťom a tým zabrániť iným ťažkostiam. V tomto prípade odporúčam, aby homeopatikum užilo dieťatko aj jeho mama.

Alumina dokáže účinne pomôcť pri úpornej zápche bábätiek. Dieťatko sa musí veľmi snažiť, aby vytlačilo stolicu, hoci aj mäkkú. Častokrát sú to bábätká, ktoré nie sú dojčené a sú na umelej výžive.

Argentum nitricum môže byť prvým homeopatikom, s ktorým sa dieťatko stretne už v pôrodnici. Napríklad vtedy, ak sa u neho už krátko po pôrode rozvinie zápal očných spojiviek s hojným hnisavým výtokom z očiek.

Arnica je homeopatikum, ktoré okrem toho, že pomôže mame bábätka rýchlejšie sa zotaviť po pôrode, nájde svoje uplatnenie aj neskôr pri prípadných zraneniach našich najmenších. Hoci rodičia starostlivo dohliadajú na svoje deti a využívajú rôzne zábrany, aby si deti neublížili,  často krátky okamih nepozornosti stačí na to, aby ich dieťatko presvedčilo o tom, že je pohyblivejšie, než si myslia. Arnika je homeopatikom prvej voľby pri zraneniach, zmierni šok, bolesť a pomôže rýchlejšiemu zhojeniu poranených tkanív.

Borax je pre mňa homeopatikom prvej voľby v prípadoch múčnivky (sooru), kvasinkovej infekcie, ktorá sa prejavuje bielym povlakom na jazyku a vnútornej strane líc. V tejto indikácii ma ešte nesklamalo. Stačí rozpustiť 1-2 globulky potencie 30C v malom možstve vody a podávať dieťatku po lyžičkách. Moje najmladšie dieťa sa ‘žabe’, ako sa táto infekcia ľudovo nazýva, tiež nevyhlo. Dcérka mala vtedy 5 mesiacov a hoci bola inak mimoriadne pokojné dieťa, bola v tom čase plačlivejšia a na ukladanie do postieľky reagovala vystrašeným roztiahnutím ručičiek. To je vlastne aj jeden z kľúčových symptómov tohto homeopatika, zhoršenie pri pohybe nadol. Do 24 hodín od prvej lyžičky s roztokom rozpusteného homeopatika nezostalo po bielom, dovtedy veľmi rozsiahlom, povlaku v ústočkách ani stopy.

Calcarea carbonica je často používaným homeopatikom v ranom veku. Pomôže napríklad v prípadoch zápchy, keď dieťatko stoná, rôzne sa krúti až napokon vytlačí veľkú stolicu. Kľúčovým symptómom pre výber tohto homeopatika je kyslastý zápach potu, dieťa sa potí najmä v záhlaví a kyslasto páchne aj stolica. Je to tiež užitočné homeopatikum v prípade, ak dieťatko zaostáva vo vývoji v porovnaní s deťmi narodenými v rovnakom období a celkovo sa popri iných deťoch prejavuje pomalšie.

Colocynthis je veľmi užitočným homeopatikom v prípadoch koliky bábätiek. Dieťa často a neutíšiteľne plače, zvyčajne večer a v noci. Snaží sa uľaviť si priťahovaním nožičiek k hrudníku. A práve toto vytváranie tlaku na bruško je kľúčový symptóm  pre výber tohto homeopatika. Už niekoľko dávok zmierni ťažkosti dieťaťa a ono, spolu s rodičmi, môže pokojnejšie spávať.

Cypripedium je menej známym homeopatikom, ktoré je však veľmi užitočné v situáciách, keď sa dieťatko v noci prebudí, je živé a chce sa hrať. Nemá žiadne iné ťažkosti, nie je ani mrzuté či plačlivé. Áno, aj v takejto situácii vie homeopatia pomôcť. Hoci dieťa nemá vážnejšie ťažkosti, potrebuje kvalitný nočný spánok, o to viac, že v prvom roku svojho života sa intenzívne vyvíja a rastie.

Chamomilla je homeopatikom, o ktorom ste už, v prípade, že trochu sledujete homeopatiu počuli, napríklad v prípadoch bolestivého prerezávania zúbkov. Niektorým deťom sa zúbky objavujú jeden po druhom bez väčších ťažkostí a pre niektoré je to veľmi bolestivá záležitosť. Ak dieťa bolesť z prerezávania zúbkov kompenzuje zlosťou, hnevlivým plačom, veľkou podráždenosťou a túžbou byť nosené na rukách, často mu prinesie úľavu práve práve Chamomilla.

Jalapa môže pomôcť v prípade, kedy je dieťa dobré počas celého dňa a naopak nespí, plače a je nepokojné počas celej noci. Toto je náročná situácia aj pre rodičov, ktorí sa často musia striedať v starostlivosti o dieťa, aby si dopriali aspoň trochu spánku. Potvrdením pre výber tohto homeopatika môže byť aj redšia stolica dieťaťa. Niekoľko dávok tohto homeopatika pomôže dieťa upokojiť a dopriať pokojnejší spánok jemu aj jeho rodičom.

Lycopodium nájde často svoje uplatnenie pri tráviacich ťažkostiach, kolikách, plynatosti či refluxe. Detičky, ktorým zvykne pomôcť, majú slabšiu telesnú konštitúciu. Už ako maličké sú však požadovačné, nemajú radi odmietanie. Ťažkosti sa zvyčajne prejavia popoludní.

Pulsatilla je homeopatikom, pre využitie ktorého nájdete nielen v prvom roku života dieťatka zrejme niekoľko príležitostí. Hoci sa pri bolestivom prerezávaní zúbkov zvyčajne častejšie odporúča Chamomilla, v mojej praxi minimálne rovnako často odporúčam v tejto indikácii aj Pulsatillu. Veľmi názorne obe homeopatiká opisuje homeopatka Miranda Castro v krátkom videu, ktoré si môžete vyhľadať na Youtube (Top teething remedies). Po jeho zhliadnutí ich určite bezpečne rozlíšite. Pulsatilla pomôže v prípadoch, ak dieťa reaguje na ťažkosti ľútostivým plačom a dožadovaním sa matkinej blízkosti. Podobne ako pri Chamomille aj tu chce byť dieťa nosené na rukách. Kľúčovým symptómom Pulsatilly je výrazné zlepšenie stavu na čerstvom vzduchu. Po návrate z prechádzky sa, naopak, ťažkosti opäť naplno prejavia. Pulsatillu môžete použiť tiež v prípadoch prechladnutia s nádchou ak ste si všimli vyššie uvedené symptómy. Výtok z nošteka je hojný, môže byť sfarbený do žlta až žlto-zelena.

Okrem bežných ochorení sú homeopatiká veľmi užitočné aj pri zvládaní krátkodobejších či dlhšie trvajúcich ťažkostí, ktoré sa objavili napríklad po očkovaní. V tomto prípade dokáže homeopat výberom homeopatika pokryť príčinu ťažkostí, ktorú rodičia zvyčajne spoľahlivo identifikujú a individuálnu reakciu dieťaťa. Ďalšou oblasťou pomoci môže byť podpora dieťatka pri dlhšie trvajúcom zaostávaní vo vývoji v porovnaní s rovesníkmi. Aj v tomto prípade odporúčam konzultovať stav dieťatka s homeopatom.

Každý homeopat má osvedčený spôsob výberu homeopatika, jeho potencie a frekvencie podávania. Samotné globulky sú malé a majú sladkú chuť a deti nemajú problém s ich vycmúľaním. Najmenším detičkám zvyčajne podávame homeopatiká rozpustené v malom množstve vody po lyžičkách. Vo všeobecnosti však platí, že sa dávkovanie prispôsobuje akútnosti ťažkostí a so zlepšovaním sa stavu dieťaťa sa intervaly podávania globuliek, prípadne homeopatického roztoku zväčšujú až do úplného vysadenia homeopatika.

Homeopatikum je citlivým impulzom, ktorý povzbudí prirodzené samouzdravovacie schopnosti dospelých aj detí. Malé deti reagujú na vhodne zvolené homeopatikum veľmi dobre. Často po prvých dávkach zaspia o niečo dlhším spánkom než zvyčajne a po prebudení sa cítia výrazne lepšie. Povzbudenie samouzdravovacích schopností organizmu sa môže po podaní homeopatika prejaviť napríklad teplotou, spotením sa alebo krátkodobou hnačkou. Tieto prejavy hodnotíme v homeopatii pozitívne a zvyčajne po nich nasleduje celkové zlepšenie stavu dieťaťa. Niekoľkokrát som mala možnosť od rodičov detí počuť, ako sa im zdá, že dieťa, hoci ani nie ročné, po prekonaní toho ktorého ochorenia vývojovo poskočilo dopredu. To je často jeden zo sprievodných javov, ktoré so sebou prináša homeopatické liečenie založené na citlivom a účinnom povzbudení obranyschopnosti dieťatka.

Fotografia: Silvia Hozlárová