Homeopatia pre krehké krásky aj odvážnych športovcov

V tomto článku Vám ponúkam text, ktorý som, na moju veľkú radosť, napísala pre historicky prvé vydanie pôvodného homeopatického magazínu HOMEO magazín (témou prvého vydania sú deti), ktorý vychádza v slovenskom a českom jazyku. V časopise ho nájdete na stranách 34-37 ako samostatné prípady dvoch predškolákov, jednej školáčky a mladého študenta.

Ak sa ma niekto homeopatie menej znalý spýta, v čom spočíva moja práca homeopatky, zvyčajne odpoviem, že pomáham ľuďom posilniť sa, priblížiť sa k prirodzenej životnej rovnováhe. Dôvodom pre konzultáciu bývajú často jeden dva výraznejšie problémy, výsledkom našej spolupráce je však často zlepšenie naprieč rôznymi oblasťami ich života, často aj v životoch ich najbližších. Ponúkam vám niekoľko prípadov mojich juniorských klientov, ktorým pomohlo vhodne zvolené homeopatikum.

Trojročný chlapček doskackal na svoju prvú homeopatickú konzultáciu v sadrovej čižmičke. Zlomenina však nebola dôvodom pre naše stretnutie. Tým bol niekoľkomesačný, neustupujúci kašeľ. Kašeľ nemal žiadne nezvyčajné prejavy, až na to, že sa vždy začínal pocitom stiahnutého hrdla. Iné ťažkosti nemal. Mama o synovi vraví, že je veľmi zvedavý. Neustále sa na niečo pýta, vyžaduje presné, detailné odpovede. Nehrá sa s rovesníkmi, vyhľadáva staršie deti, ktoré vedia viac než on. Zvykne zaspávať veľmi neskoro, často až pred polnocou. Veľmi mu chutí ovocie. Podľa mamy má veľkú potrebu presadzovať svoju vôľu, riadi iných ľudí, hovorí im, čo majú robiť. Od malička sa nerád sprchuje. Má rád hlasnú, rytmickú hudbu. Je odvážny. Mama vraví, že je úplne rovnaký ako jeho otec, ktorý sa venuje horolezectvu a rôznym adrenalínovým aktivitám. Tu niekde sa mi už vynára obraz pavúčieho homeopatika. Pýtam sa na jeho vzťah k pavúkom. Mama povedala, že ho od malička fascinujú pavučiny, ukazuje ich aj iným, ale pavúkov sa nechce dotknúť.

A teraz, ktorý pavúk? Chcela som byť čo najpresnejšia, ale v tom období som ešte nemala veľa ʺpavúčíchʺ prípadov. V homeopatickej literatúre je najpodrobnejšie opísaná Tarentula hispanica, ostatné druhy pavúkov majú skromnejšie opisy a dajú sa ľahko prehliadnuť. S mamou chlapčeka sme sa dohodli, že jej odporúčané homeopatikum poviem neskôr. Postupne som sa zmierovala s myšlienkou, že odporučím Tarentulu hispanicu ako akéhosi archetypálneho zástupcu pavúkov, nebola som s tým však úplne spokojná. Dva dni po konzultácii som sa prebudila asi o druhej v noci, opäť som si prečítala poznámky zo stretnutia a sústredila som sa na tému pavučiny. Dôverujem nápadom prichádzajúcim v noci. Dohľadala som si kazuistiky prípadov, v ktorých pomohli pavúčie homeopatiká a našla to, čo som potrebovala. ARANEA IXOBOLA v potencii 200C bola tým homeopatikom, po ktorom prestal dlhotrvajúci kašeľ a neboli potrebné žiadne ďalšie lieky.

Krásna, tvorivá, hĺbavá, citlivá, krehká a pevná súčasne. Je vytrvalá, ak si niečo zaumieni, učí sa to až do dokonalého zvládnutia. Sama sa naučila plávať aj korčuľovať. Má úžasnú predstavivosť, dokáže veci hlboko pochopiť. Chce sa dostať veciam ʺpod kožuʺ. Má silný intelekt a veľký zmysel pre spravodlivosť. Je rada v centre pozornosti, ak má pevnú pôdu pod nohami. Zaujímajú ju transcendentálne témy. Na zranenia reaguje až hystericky. V kontakte s lekármi nespolupracuje, nedá sa vôbec vyšetriť. Taká je takmer šesťročná slečna, ktorá nechcela chodiť do škôlky. A ak po veľkom presviedčaní a vysvetľovaní do nej prišla, zvyčajne rýchlo ochorela. Týždeň doma, týždeň v škôlke a tak dokola. Na konzultáciu prišla v sprievode oboch rodičov a mladšej sestričky. Je rada, keď sú všetci spolu.

Moji kolegovia zrejme rozpoznajú v tomto stručnom opise indície lantanoidov, hľadačov pravdy, rebelujúcich voči autoritám. Podľa systému rastlín Jana Scholtena som dievčatku odporučila homeopatikum WYETHIA HELENIOIDES v potencii 200C. Bezprostredná reakcia po užití prvých globuliek bol obrat o 180 stupňov v chodení do škôlky, odchádzala do nej pokojne a bez dramatických scén. Bola pokojnejšia a slovami jej mamy „vyladená“. Na kontrole bola mama dievčatka veľmi vďačná aj za posilnenie imunity dcérky, za posledných šesť týždňov vynechala v škôlke možno len päť dní. Tiež sa výrazne zmiernila jej fyzická precitlivenosť na rôzne drobné zranenia. Pozitívny vplyv homeopatika, hoci ho užilo len dievčatko, sa prejavil aj u rodičov. Mama má väčšiu radosť z bežných vecí, ktoré dovtedy robila rutinne, viac si užíva materstvo, má väčšie pochopenie a aj v náročnejších situáciách reaguje pokojne. Obaja rodičia spolu komunikujú viac vedome a chápavo.

Wyethia patrí medzi rastliny zo skupiny astrovitých. Jan Scholten (skvelý holandský homeopat, autor systematickej organizácie rastlín podľa APG III klasifikácie založenej na DNA rastlín) považuje túto rastlinnú skupinu za najvyvinutejšiu. Prinášajú tému individuality a autonómnosti. Ľudia, ktorým pomáhajú homeopatiká z týchto rastlín, chcú vytvoriť zo sveta lepšie miesto pre všetkých. Dosahujú to spoznávaním seba samých, hľadaním a napĺňaním svojho poslania. Osemročné dievčatko v ďalšom prípade má tiež črty týchto rastlinných homeopatík. To sa však prejavilo až neskôr počas konzultácie. Prichádza kvôli bolestiam v hrudníku, ktoré sa ozývajú nepravidelne, z času na čas a bez zjavného dôvodu. Bolesť zmizne vždy, keď je dievča niečím zaujaté a preto sa mama rozhodla najskôr pre homeopatickú konzultáciu. Dievčatko totiž od malička doslova neznášalo vyšetrenia u lekárov. Nespolupracovalo, bránilo sa, kričalo a plakalo. Bolesť opisuje ako pichavú, cíti ju pri nádychu a smeruje do vnútra. A práve tento opis bol kľúčový pre výber homeopatika. V symptóme Chest, pain stitching, extending inward, inspiration agg. (Hrudník, bolesť bodavá, šíriaca sa dovnútra, zhoršená nádychom) je iba jedno homeopatikum, TARAXACUM OFFICINALE, púpava. Ako neskôr vysvitlo, dávalo perfektný zmysel. Dievčatko je veľmi bystré, výborne pozoruje, často presne opíše situácie, alebo rozpoloženie toho ktorého člena rodiny, či spolužiaka z triedy. Mama vraví, že je v nej akási hlboká múdrosť. Spája sa v nej nezávislosť s túžbou potešiť iných. Je súcitná so spolužiakmi, ktorí sú z iných krajín a nemajú veľa kamarátov, pripravila im vianočné darčeky. Je mimoriadne zhovorčivá. V porovnaní s rovesníčkami je vysoká a veľmi štíhla. Je tvorivá, má rada pohyb a matematiku. Odporučila som Taraxacum officinale v potencii 200C. Po homeopatiku sa objavila ešte jedna bolestivá epizóda, bola však výrazne slabšia, skôr nepríjemný pocit než bolesť. Homeopatikum preto užila ešte raz, odvtedy sa bolesť neobjavila.

A ešte jeden kratší prípad sedemnásťročného mládenca, ktorého trápila chronická nádcha. Je veľký športovec, často bicykluje a behá. Nádcha sa zvykla zlepšiť behom, po ktorom sa mu nos uvoľnil. Časom však beh prestal pomáhať. Niekoľkokrát mal intenzívne bolesti v koreni nosa, vtedy nemohol ani otvoriť oči. Po liečbe antibiotikami sa mu stav zhoršil. Pred pár rokmi začal so zdravým životným štýlom. Jeden z jeho príbuzných vtedy zomrel na rakovinu a to ho motivovalo k zmene. V živote sa snaží mať vždy záložný plán, pretože má strach zo zlyhania. Študuje na 100%, športuje na 100%, stravuje sa na 100%. Nie je v tom však radosť, celý jeho život je o výkone, mechanickom vykonávaní všetkých aktivít, hoci aj prospešných. Chvíľu som uvažovala o nozóde Carcinosinum, potom som však uprednostnila FERRUM METALLICUM. Rozhodli fyzické symptómy, gélovitý výtok z nosa a kovová chuť v ústach. Perióda železa chemickej tabuľky prvkov sa spája s témami výkonnosti, úlohy, poriadku, rutiny, kontroly, zlyhania a pre samotné Ferrum metallicum je charakteristická svedomitosť, húževnatosť, disciplína. Mládenec užil homeopatikum v potencii 200C. Krátko na to sa mu spustil intenzívny výtok z nosa. Nebolo to nič príjemné, ale dokázal ho ako tak tolerovať a nepotlačiť ho. Výtok sa po troch dňoch začal zmierňovať a do týždňa ustal. Odvtedy môže dýchať bez akýchkoľvek obmedzení. Tiež má pocit, že sa svojich plánov nedrží tak kŕčovito ako zvykol v minulosti a vníma vo svojom živote istú ľahkosť a väčšiu radosť.

Vo všetkých opísaných prípadoch prinieslo výraznú zmenu k lepšiemu už prvé odporúčané homeopatikum. Nie je to však každodenná prax. Moji klienti vedia, že homeopatiu zvyknem prirovnávať k hraniu golfu. Tak, ako je v golfe možné dosiahnuť efektný hole-in-one úder, rovnako je možné aj počas úvodnej homeopatickej konzultácie odporučiť homeopatikum, po ktorom sú ťažkosti  klienta minulosťou. Avšak aj v prípade, že je postupne potrebných viacero homeopatík, je to stále citlivá a prirodzená cesta k celkovému posilneniu a skvalitneniu života.

A ešte jedno dôležité upozornenie na záver. Každé dieťa (aj dospelý) je jedinečné svojím prejavom a napriek podobnosti s opisovanými prípadmi môže potrebovať iné homeopatikum.

Informácie o možnostiach ako si zabezpečiť HOMEO magazín nájdete tu.

Fotografie: Pixabay