VZŤAHY – neviditeľné spojenia s veľkým vplyvom

Text bol zverejnený v časopise HOMEO magazín č.2/2021.

homeopaticky pre zdravšie vzťahyTakmer každý z nás čelí počas svojho života jednej či viacerým vzťahovým výzvam. Homeopatia ako holistická terapia účinne zapája medziľudské vzťahy, zvyčajne práve tie zraňujúce, do procesu výberu homeopatika, ktoré má potenciál povzbudiť uzdravovacie schopnosti človeka v tom najširšom význame.

 

MANŽELIA

Pri výbere kazuistík, na ktorých by som mohla predstaviť vplyv homeopatie na kvalitu medziľudských vzťahov, táto žena bola mojou prvou voľbou. Mladá žena sa objednala na homeopatickú konzultáciu najmä pre opakujúce sa bolesti brucha a extrémnu vyčerpanosť. Chcela sa po práci venovať deťom, ale jednoducho nevládala. Bolesti brucha sa prejavovali ako silné kŕče, najmä v podbrušku. Zvyčajne sa objavili po hádkach v rodine. Nechcela užívať lieky na ich tlmenie, radšej ich pretrpela. Pozorovaním zistila, že jej pomôže, ak si trochu zacvičí, alebo sa zamestná inou činnosťou.

Fyzické ťažkosti začali v období, keď sa objavili problémy v jej manželstve. Manžel jej nepomáhal s deťmi, neskôr mal vzťah s inou ženou. Keď sa mladá žena dozvedela o nevere svojho manžela, zrútila sa. Cítila sa oklamaná a zneužitá. Pocity zneužitia poznala aj zo svojej pôvodnej rodiny. Hoci bola na materskej dovolenke, musela pomáhať svojim rodičom v práci. Nebolo to jednoduché, pretože kvôli komplikovanej povahe jej matky od nich odchádzali zamestnanci. Mladá žena sa cítila ničená zo všetkých strán.

Naše spoločné rozhovory medzi februárom až augustom 2020 prebiehali osobne v mojej pracovni a v čase najprísnejších protipandemických opatrení online. Postupne som mladej žene odporučila tri homeopatiká. Najvýraznejšie zmeny nastali po poslednom z nich, homeopatiku Lac equinum 1M. Inšpirácia pre jeho výber prišla v sne mladej ženy. Sny klientov sú pre mňa zdrojom cenných informácií, ktoré by som počas konzultácie nemusela získať, prípadne by cesta k nim trvala dlhšie. Krátko pred naším rozhovorom som sa v jej sne objavila aj ja. Moja pracovňa bola na samote, kam museli klienti za mnou chodiť. Chovala som tam divé kone. Toto usporiadanie, samota, homeopatka, kone, pôsobilo na moju klientku veľmi upokojujúco.

Na tomto mieste by som rada citovala Iana Watsona, ktorý o vzťahu medzi homeopatom a klientom povedal: „Homeopati budúcnosti nebudú nezaujatými pozorovateľmi. Budú vedomými účastníkmi magickej interakcie, ktorá sa odohráva medzi homeopatom, klientom a liekom.“

Inšpiráciu pre homeopatikum z mlieka kobyly bolo, okrem živého sna, vidieť aj v téme pocitu zneužívania, či už manželom alebo jej rodičmi. V prípadoch mliek zvykne počas konzultácie často zaznieť slovo obeť. Homeopat Philip Bailey, autor knihy Mlieka v homeopatickej praxi, vo svojej knihe napísal, že niektorí jeho pacienti typu Lac equinum  žijú radšej v izolovaných spoločenstvách ďaleko od mesta. Tento fakt dokonale zobrazil sen mojej klientky.

Lac equinum dostalo aj svoje symptomatické potvrdenie. Symptómy ako ochorenia z hádok medzi príbuznými, sny o koňoch, kŕčovité bolesti v hypogastriu sú v homeopatickej charakteristike tohto lieku. Moja klientka mala aj osobný vzťah ku koňom, o ktorom mi však povedala až neskôr. V minulosti chcela jazdiť na koni, ale mama jej to nedovolila. Vždy ju však priťahovala predstava rýchlej jazdy na koni, ktorá bola pre ňu stelesnením slobody.

Zmeny po užití niekoľkých dávok homeopatika boli viac než výrazné. Kŕčovité bolesti v podbrušku sú minulosťou. Má viac energie na aktivity s deťmi, na šport a celkovo je jej prejav oveľa živší. Je vyslovene šťastná. Vie sa vymedziť voči ľuďom, ktorí ju pred tým ničili. Má podporu manžela, ktorý sa jej v konfliktných situáciách zastane, hoci to v minulosti nerobil. S manželom majú v súčasnosti výborný vzťah, prejavujú si lásku a pravidelne raz týždenne zavolajú k deťom opatrovateľku a idú na rande.

 

SPOLUŽIACI

Chlapec, syn ženy z predošlého prípadu, mal viacero ťažkostí. Slabšia imunita, ekzém na viečkach a rukách, ťažkosti s učením, najmä čítaním (kombinácia dyslexie a dysgrafie) a k tomu problémový vzťah so spolužiakmi. Veľmi sa snažil medzi nich zapadnúť a spoločne sa hrať, oni však nemali záujem. Najmä jeden z nich ho vždy vylučoval z hry a jeho správanie k môjmu malému klientovi hraničilo so šikanou. Podobne ako jeho mame, aj chlapcovi som postupne odporučila tri homeopatiká. Zmeny sa diali pozvoľna, boli však viditeľné a vnímali ich aj ľudia v širšom okolí chlapca.

Ekzém sa najskôr zmiernil, neskôr ustúpil úplne. Výrazne sa zlepšilo čítanie a učenie celkovo. Viac sa snažil, čítanie už pre neho nebolo namáhavé. Pokroky oceňovala učiteľka lepšími známkami aj pochvalami. Začal lepšie jesť, v minulosti mu akoby nič nevyhovovalo. Má otvorenejší vzťah s mamou, viac jej o sebe povie, zdôverí sa. Posun nastal aj vo vzťahu k mladšiemu bratovi, ktorý nad ním zvykol dominovať. Chlapec sa už vie voči bratovi vymedziť a postaviť sa sám za seba. Má viac sebavedomia. Výrazne sa zmenil aj vzťah so spolužiakom, ktorý ho vyčleňoval z kolektívu triedy. Teraz sa spolu vedia porozprávať a často sa spoločne hrajú. Homeopatikom, po ktorom nastali najvýraznejšie pozitívne posuny bolo Aranea diadema 200C.

 

MAMA A DCÉRA

Podľa dcéry z 1-2 až na 10 a podľa mamy z 2-3 na 8-9 sa na pomyselnej stupnici pohody zlepšila situácia v rodine, v ktorej boli časté hádky, vygradované až do hystérie. Zvyčajne medzi mamou a dcérou. Najčastejšie nasledovali po tom, ako rodičia takmer 10-ročnej slečne nechceli dovoliť, aby s nimi v noci spala. Dcéra však hystericky reagovala aj v iných situáciách. Kričala, až jačala. Spánok bol však najčastejším spúšťačom a hádky kvôli nemu boli takmer každodenné. Mama sa cítila ako v začarovanom kruhu, z ktorého nevedela von. Po ďalšej z takýchto hysterických epizód sa rozhodla pre homeopatickú konzultáciu.

Spojili sme sa na diaľku a väčšinu času som hovorila s mamou. Prebrali sme všetko dôležité od priebehu tehotenstva, pôrodu až po súčasnosť. Dcéra je spoločenská, ľahko nadväzuje kontakty. Rada športuje a vyslovene zbožňuje cestovanie rodinným karavanom. Tiež sa rada predvádza v rôznom oblečení. Páči sa jej, keď ju obdivujú. Hoci je zvyčajne submisívna, v hádkach ide do maxima. Mama ju prirovnala k tlakovému hrncu. Podobne ako mama, aj dievča sa pre časté hádky trápilo. Malo toho plnú hlavu. Aj sa hnevalo, aj mu to bolo ľúto. Pre dievča som odporučila homeopatikum Argentum phosphoricum 1M.

Počas kontrolnej konzultácie mama aj dcéra zhodne hovorili o výraznom zlepšení ich vzťahu. Nehádajú sa a dievča spontánne povedalo, že sa jej vďaka tomu zlepšil život. Najväčší posun je, podľa mamy, v tom, že dcéra je rozhodnutá spávať sama vo svojej izbe. Konzultácia bola vo februári 2020 a odvtedy mali len jeden konflikt, ktorý sa týkal školy. Zďaleka však nebol taký intenzívny, ako zvykli byť ich hádky v minulosti. Podľa posledných správ spáva dievča čoraz častejšie vo svojej izbe a nemá potrebu chodiť v noci k rodičom, aj keď sa počas noci zobudí. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch prípadov, slečne v tomto prípade výrazne pomohlo už prvé odporučené homeopatikum.

Po skončení konzultácie a odporučení homeopatika zvyknem mojim klientom povedať, aby sledovali nielen fyzické, a mentálne zmeny, ale aj situačné posuny, napríklad vzťahové interakcie. Tie zvyknú byť veľmi dobrým ukazovateľom celkového uzdravovania. Pred pár dňami mi napríklad jedna klientka počas kontrolnej konzultácie povedala, že si všimla, že neznámi ľudia na ňu inak reagujú, sú milí a zdvorilí. Nikdy pred tým nič také nepozorovala. Akékoľvek zlepšenie vzťahov s inými ľuďmi je potvrdením zlepšenia nášho vzťahu k sebe samým, inými slovami nášho uzdravovania.