Kousnutí na duši – kniha o malých liekoch pre veľké zmeny

Skvelá kniha! Už dlhšie ju mám v zozname kníh, o ktorých sa rada na mojej stránke zmienim. Patrí k tým, po ktorých radi siahnu profesionáli, študenti homeopatie aj laici so záujmom o homeopatiu. Mohla by zaujať aj ľudí, ktorí zvažujú homeopatickú konzultáciu a je pre nich dôležité vopred vedieť čo najviac o tom, ako zvykne prebiehať rozhovor s homeopatom.

Obaja autori, Massimo MangialavoriHans Zwemke študovali najskôr medicínu. Massimo Mangialavori ukončil štúdium v roku 1984. Dlhodobo sa zaujímal o lekársku antropológiu a vďaka nej aj o tradičné formy liečenia. Za kľúčovú považuje svoju cestu do Južnej Ameriky, kde v kolumbijskej džungli spoznal muža, ktorý po odchode z uznávanej kliniky v Bogote pomáhal Indiánom homeopatiou. Od neho sa Massimo naučil základné homeopatické princípy a po návrate do Európy sa rozhodol  venovať výlučne homeopatii.

Hans Zwemke dokončil v roku 1975 štúdium psychológie a v roku 1981 štúdium medicíny. Niekoľko rokov pracoval na rôznych oddeleniach (anesteziológie, internej medicíny, traumatológie a psychosomatiky) vo veľkých berlínskych nemocniciach. Podobne ako Massimo, aj Hans sa už počas štúdia zaujímal o alternatívne spôsoby liečenia. S homeopatiou sa prvýkrát zoznámil na naturopatickej konferencii, kde sa jedného z prednášajúcich, Dr. Martina Stüblera spýtal, kde by sa mohol naučiť tú skvelú metódu. Dostal múdru odpoveď, ktorá sa absolútne naplnila:

„Vystudujte interní a všeobecné lékařství, abyste věděl, čeho všeho se budete vzdávat, pokud budete mít o homeopatii ještě stále zájem! Když začnete pracovat jako homeopat, brzy budete mít štěstí začátečníka, jenže poté přichází rozlehlá poušť. Pokud se vám podaří přes ni přejít, budete homeopatem!“

Tematicky je kniha, ako jej obálka prezrádza, venovaná pavúčej ríši. Táto živočíšna skupina má  zreteľný homeopatický obraz. Ohrozenie, tunelové videnie, netrpezlivosť, výrazná, často bezvýsledná aktivita, precitlivenosť, špecifický vzťah k jedlu či rytmickej hudbe sú len niektorými z typických tém. Okrem detailného opisu šiestich homeopatík, Tarentula hispanica, Mygale lasiodora, Aranea diadema, Theridion curassavicum, Latrodectus mactans a Buthus australis (druh škorpióna), sú pri každom z nich uvedené tri kazuistiky (napr. časté infekcie dýchacích ciest, kožné problémy, bolesti kĺbov, bolesti hlavy a iné). A nie je to len ich krátke zhrnutie, ale  rozsiahle, často doslovné prepisy rozhovoru s homeopatom, v ktorých vynikne charakter jednotlivých homeopatík spolu s dôkladnou analýzou výberu toho či onoho homeopatika. Vďaka tomu získame veľmi živý obraz osobností, ktoré sa v živote spoliehajú na pavúčie adaptačné stratégie.

fotografia: Jakub Král