Hlava – tri krátke konzultácie

Hoci sama zvyknem hovoriť, že k homeopatovi sa nechodí na päť minút, nie každá homeopatická konzultácia musí trvať vyše hodiny. Pri krátko trvajúcich ťažkostiach (niekoľko hodín až niekoľko dní) často postačí časovo aj finančne úspornejšia, zvyčajne telefonická konzultácia. V tomto texte, ktorý bol zverejnený v HOMEO magazíne 03/2021 (hlavnou témou čísla boli ťažkosti v oblasti hlavy), predstavím tri krátke homeopatické konzultácie. Vo všetkých uvedených prípadoch priniesli odporučené homeopatiká úľavu od bolestivých stavov. 

Mladú účtovníčku trápila akútna bolesť zuba. Bol práve vrchol podávania daňových priznaní a tak sa pokúšala zvládnuť bolesť svojpomocne. Analgetiká jej však veľmi nepomohli. Na odporúčanie svojej priateľky sa, po prvýkrát v živote, rozhodla  skúsiť homeopatiu. V telefonickom rozhovore mi bolesť zuba opísala ako ostrú, pichavú, pri miernom tlaku cítila akoby bodnutie ihlou. Paradoxne, ležanie na bolestivej strane bolesť zmierňovalo. Bolesť sa zhoršovala jedením a v predklone. Šírila sa smerom nahor, cez líce až k očnému viečku. Kvôli bolesti sa nemohla sústrediť na svoju prácu.

Odporučila som jej homeopatikum Bryonia alba v nižšej potencii. Na druhý deň ráno, po užití prvých dávok homeopatika, bola bolesť o 50% miernejšia a mohla sa lepšie sústrediť na účtovné uzávierky. Večer, v ten istý deň, opísala zlepšenie stavu o 90%. Na ďalší deň bolesť úplne odoznela. Pomohla si citlivo a prirodzene, postačilo jej len zopár malých globuliek homeopatika. Pre každý prípad som ešte odporučila návštevu zubnej ambulancie.

Ďalšia z krátkych telefonických konzultácií sa týkala štvorročného dievčatka, ktoré trápila bolesť v ústnej dutine. Z rozhovoru s mamou dievčatka vyplynulo, že jej dcérka mala asi týždeň zapálené ďasná. Ďasná boli výraznej červenej farby a rozkrvácali sa pri bežnom dotyku. Podnebie bolo opuchnuté, jazyk bol pri koreni sfarbený žltobielo. Dievčatko prakticky nejedlo, dokázalo len oblizovať kašovitú stravu. Bolesť v ústach opísalo ako pichavú. Vyhovovalo jej ležať. Na moju kontrolnú otázku, či sa zmenil pach z úst, mama potvrdila, že je oveľa viac zapáchajúci než zvyčajne. Odporučila som Mercurius solubilis v nižšej potencii s dávkovaním, ktoré sa bude prispôsobovať stavu dievčatka. Mame dievčatka sa ešte v ten deň (piatok) podarilo homeopatikum kúpiť a podávala dcérke 1 globulku každú hodinu až pokým išla spať. Na druhý deň (sobota) podávala 1 globulku každé dve hodiny.

Neskôr mi napísala: „Na obed sa jej výrazne uľavilo…a prišlo to tak razom, žeby potom jedla aj klince. Dostala veľký hlad a aj sa napapala, čo sa jej pred tým nedalo. Teší ma, že ponúkate takúto pomoc, rýchlu a na prírodnej báze. Homeopatii verím už roky, len som taký samouk, tak nie vždy trafím do čierneho.“
Mama ešte na doliečenie podala postupne 3 globulky počas nedele.

Mercurius solubilis je pekným príkladom toho, že aj ortuť, ak sa homeopaticky upraví (opakovane riedi a dynamizuje), stratí svoj toxický charakter a môže, v prípade, ak pokrýva symptómy ťažkostí, naplno rozvinúť svoj terapeutický potenciál.

Mladý študent začal popri škole brigádovať. Párkrát do týždňa pracoval štyri hodiny po vyučovaní alebo osem hodín počas niektorých víkendových dní (práca pri počítači vyžadujúca si sústredenie). Niekoľko týždňov zvýšenej mentálnej aktivity sa prejavilo intenzívnou bolesťou hlavy. Dovtedy bolesť hlavy nepoznal. Keďže jeho aktuálne ťažkosti neboli dlhodobým ani opakujúcim sa problémom, aj v tomto prípade som navrhla najskôr krátky rozhovor a nie klasickú, vyše hodiny trvajúcu konštitučnú konzultáciu. Mladík opisoval bolesť ako pocit sťahovania mozgu niečím tesným. Pomáhalo mu, keď sa niečím zamestnal, vtedy bolesť necítil. Naopak, už len myšlienka na ňu dokázala bolesť spustiť.

Všetky spomenuté symptómy sa stretli v homeopatiku Helleborus niger. V tomto prípade som navrhla vyššiu potenciu homeopatika vo forme roztoku a nie samotných globuliek. Už prvé dávky priniesli úľavu od bolesti a po dvoch dňoch, kedy postupne zväčšoval intervaly medzi dávkami homeopatika, bolesť úplne ustala. Naďalej študoval a pracoval, popritom začal chodiť na vodičský kurz. Napriek ďalšej pravidelnej aktivite vyžadujúcej si sústredenie sa už bolesti hlavy neopakovali.

Ešte pár slov k dávkovaniu homeopatík v situáciách, keď problém nie je dlhodobý, alebo pravidelne sa opakujúci, ale, podobne ako vo vyššie spomenutých prípadoch, ide skôr o ojedinelú epizódu fyzického (prípadne psychického) nekomfortu. Tak ako individuálne homeopatikum vyberáme, rovnako aj jeho dávkovanie je individuálne a zohľadňuje vývoj celkového stavu.

Vo všeobecnosti platí, že s ustupujúcou intenzitou problému zväčšujeme intervaly medzi dávkami homeopatika a postupne ho môžeme prestať užívať. Homeopatka Miranda Castro vo svojej úspešnej knihe Kompletní příručka homeopatické léčby navrhuje zmenu homeopatika, ak ani po šiestich dávkach nenastala žiadna výraznejšia zmena. To, našťastie, nebolo potrebné ani v jednom z vyššie uvedených prípadov. Vhodne zvolený homeopatický liek je obrazne aj doslovne jemným impulzom, ktorý stimuluje organizmus, aby sa začal uzdravovať vlastnými silami.

fotografia: canva