Homeopatická pomoc pre problémy s menštruáciou

„Pre zdravie sa žena musí rozhodnúť.“
Dr. Christiane Northrupová
Women’s bodies, women’s wisdom

Pravidelné mesačné krvácanie žien je nezriedka zdrojom ťažkostí, nepríjemných pocitov či dokonca intenzívnych bolestí. Tým, že sa opakuje každý mesiac, majú ženy a dievčatá príležitosť vyskúšať rôzne spôsoby úľavy a nájsť to, čo im ich pravidelný diskomfort pomôže zmierniť, alebo, ideálne, úplne odstrániť.

Homeopatiká patria k tým prostriedkom, ktoré ženský cyklus so všetkými jeho viac či menej náročnými fyzickými a mentálnymi prejavmi ovplyvňujú prirodzene a citlivo. Sú to obrazne aj doslovne veľmi jemné impulzy, ktoré vďaka základnému homeopatickému princípu, podobné sa lieči podobným, môžu veľmi účinne stimulovať vlastné samouzdravovacie schopnosti organizmu.

Práve princíp podobnosti je kľúčový pre výber najvhodnejšieho homeopatika. Homeopatikum vyberáme podľa toho, ako sa ťažkosti súvisiace s menštruáciou prejavujú, aké okolnosti ich sprevádzajú, v akých podmienkach sa zmierňujú alebo naopak zhoršujú. Na prvý pohľad to možno vyzerá zložito, ale práve vďaka zohľadneniu týchto individuálnych prejavov môže byť homeopatikum mimoriadne účinné. Ponúknem vám niekoľko prípadov z mojej praxe, keď práve individuálne odporučené homeopatikum pomohlo pri menštruačných bolestiach, premenštruačnom syndróme, pri vyvolaní dlhodobo vynechanej menštruácie a tiež pri zharmonizovaní menštruačného cyklu.

Mladá žena, mama dvoch detí, ktorá pracuje ako živnostníčka v oblasti služieb, mala dlhodobo veľmi bolestivú menštruáciu. Bolesti opisovala ako „brutálne“, najmä na začiatku menštruácie. Bolesť bola tupá, miestami kŕčovitá. Krvácanie bolo skôr tmavé, hojné, „tečie z nej ako z kohútika“. Jej celkový prejav bol veľmi živý, rýchlo a veľa rozprávala. Na prvý pohľad zaujala výraznými, dlhými, dokonale nalakovanými nechtami a niekoľkými tetovaniami. Po zohľadnení jej celkového prejavu, charakteru ťažkostí a ďalších fyzických osobitostí som jej odporučila homeopatikum Naja 200C. Po užití niekoľkých dávok homeopatika dostala nasledovnú menštruáciu bez akýchkoľvek bolestí, jej vlastnými slovami „ o milión percent lepšie“. Povedala tiež, že je oveľa pokojnejšia a vyrovnanejšia. Veľmi dobre zvládla aj najnáročnejšie obdobie roka, všetky zákazky spravila včas, s prehľadom a nie v chaose ako po predošlé roky. V prípade návratu ťažkostí som odporučila zopakovať rovnaké homeopatikum.

V ďalšom prípade mávala žena, mama troch detí veľmi nepríjemný premenštruačný syndróm. Už vyše týždňa pred menštruáciou mávala nepríjemnú bolesť v podbrušku, ktorú nedokázala presne opísať. Bolesť niekedy pretrvávala aj počas menštruácie. Všimla si, že ju má len počas dňa. Zvyčajne jej pomohlo, keď si predklonom vytvorila silný tlak na bolestivé miesto. Premenštruačný symptóm sa prejavoval aj nepríjemne opuchnutými prsníkmi. Spomenula tiež, že má bolesti hlavy vždy, keď si na intenzívnom slnku nezakryje hlavu. Podľa všetkých indícií, ktoré mi počas konzultácie poskytla, som jej odporučila homeopatikum Sol 200C. Po homeopatiku sa všetky nepríjemné symptómy výrazne zmiernili. Homeopatikum zopakovala ešte dvakrát s odstupom niekoľkých mesiacov. V súčasnosti nemá žiadne bolesti súvisiace s jej menštruačným cyklom.

Začiatkom júna tohto roka ma navštívila mladá žena, ktorá túži po vlastnom dieťati, nemala však už takmer pol roka menštruáciu. Skúsila rôzne čaje a výživové doplnky. Na spadnutie bola aj vyvolávacia injekcia u gynekológa, sestra jej však odporučila skúsiť ešte homeopatiu. Mladá žena bola výrazne športový typ, intenzívne cvičila a tiež úzkostlivo dbala o svoj jedálniček. Ako mladé dievča prežila mimoriadne traumatickú udalosť. Opäť som zohľadnila všetky dôležité črty jej osobnosti, životný príbeh aj samotné ťažkosti a odporučila som jej homeopatikum Lac caninum 1M. Bezprostrednou reakciou na homeopatikum bola zvýšená teplota a bolesti hrdla. V minulosti mala niekoľkokrát angínu. Prípadný návrat minulých symptómov je dočasný a vnímame ho ako potvrdenie správnosti homeopatika. Teplota odoznela po jednom dni a bolesť hrdla po dvoch. Po približne dvoch týždňoch od užitia homeopatika sa prestala nútiť do pravidelného intenzívneho cvičenia vo fitnesscentre a nahradila ho cvičením v domácom prostredí, na ktoré sa teší. Tiež si prestala počítať kalórie a stravuje sa podstatne uvoľnenejšie, podľa svojej chuti. Jej psychická uvoľnenosť sa prejavila aj na fyzickej úrovni, menštruáciou. Keď to zistila, mala chuť vyskočiť od šťastia. Menštruáciu dostala aj nasledovný mesiac. Popri fyzickej zmene bolo zaujímavé pozorovať aj inú zmenu. Kým pri prvom stretnutí a čiastočne aj pri druhom sa slečna prejavovala skôr športovo a tak trochu chlapčensky, pri poslednom stretnutí pôsobila veľmi žensky. Na kontrolnú konzultáciu prišla v šatách a jej prejav bol výrazne jemnejší. Edit z 02.01.2023: Mladej žena sa v lete 2022 narodilo prvé dieťatko.

V poslednom prípade neuvediem jedno konkrétne homeopatikum. Počas spolupráce so štyridsiatničkou, mamou troch detí, som ich postupne odporučila niekoľko. Vyhľadala ma kvôli úpornému niekoľkoročnému ekzému a opakovaným bolestiam hrdla, ktoré sprevádzala strata hlasu. Menštruáciu nikdy nepovažovala za problém, hoci bol jej cyklus od mladosti nepravidelný. Nedávno však, okrem iných pozitívnych zmien v jej živote, spomenula, že posledné mesiace má pravidelný, bezproblémový 28-dňový cyklus vo veku, keď jej rovesníčky už čelia prejavom menopauzy. Ide o pozitívny vedľajší účinok homeopatie, ktorá vďaka svojmu holistickému charakteru pôsobí harmonizujúco na celý organizmus.

Edit z 02.01.2023:

Do článku som doplnila ďalší prípad z roku 2022, ktorý sa týkal aj problémov s menštruáciou. V tomto prípade menštruácia nebola hlavným dôvodom pre homeopatickú konzultáciu, tým bol vysoký tep srdca v stave pokoja. Prípad uvádzam v znení, v akom som ho v septembri 2022 zverejnila na sociálnej sieti.

Marec 2022
Tep v pokoji > 100
Veľmi silná menštruácia
Výrazný PMS
Závraty, kinetóza
Panika z otvorených vodných plôch („nemám to pod kontrolou“)

September 2022
Tep v pokoji < 80, nezriedka blízko 70
Miernejšia menštruácia („menej si žiada moju pozornosť“)
Bez PMS („.. nemať kalendár, konečne do poslednej chvíle neviem, že príde“)
Nemá závraty, kinetózu
Počas leta si užila pobyt na lodi na otvorenom mori bez strachu

Úspešná, sebavedomá majiteľka niekoľkých spoločností, zamestnáva desiatky ľudí. Veľmi citlivo reaguje na svoje územie:
„Cítim vnútornú agresiu, ak ma nútia prekračovať moje hranice.“
„Keď som do niečoho tlačená, idem do útoku.“
„Nechcem niekoho, kto mi postupne odhrýza ruku.“
Tlačili ju do liekov, to ale pre ňu nebola cesta, „chcem nájsť príčinu“.

Postupne som jej odporučila dve homeopatiká, Europium muriaticum a neskôr homeopatikum z rastlinného radu Liliales. Tento rastlinný rad mi umožnil pokryť niekoľko emočných ladení: histriónske (agresia, hnev), obsedantno-kompulzívne (mať veci pod kontrolou) aj expanzívne/narcistické (vodcovská, sebavedomá osobnosť).

Okrem fyzických zmien vnímala aj iné posuny. Začala byť so sebou spokojnejšia. Zistila, že má niekedy nereálne očakávania od iných. Veľa vecí pustila, nechá ich tak a ak to dobre dopadne, je milo prekvapená. Pozerá sa už len dopredu. Mala extrémne náročný august, hoci si myslela, že bude oddychovať. Zostala však pokojná. Vidí to aj na tepe. V pokoji sa vie dostať už na 70.

„Ak niečo z vonkajšieho prostredia rezonuje s vaším najhlbším ja, objavuje sa príležitosť pre uzdravenie.“
Ian Watson, The Tao of Homeopathy

fotografia: Jonny Lindner z Pixabay