Spravilo sa to samo…

Rumunsko-drevená mozaika_ZM

Jednou z vecí, ktoré ma na homeopatii fascinujú, je to, že ako holistická terapia pracuje s tézou, že všetko súvisí so všetkým. Tak sa často stáva, že vhodne zvolené homeopatikum pomôže zlepšiť symptómy, ktoré sa pri prvej konzultácii vôbec nespomenú. Niekedy preto, že niekomu sa o niektorých, napr. intímnejších veciach môže pri prvom stretnutí ťažšie hovoriť alebo preto, že to nepovažujeme za najdôležitejší problém a vieme s ním žiť bez výraznejších obmedzení. Podobne to bolo aj s mojím synom.
Ako malému chlapcovi mu lekári odporučili odstrániť adenoidné vegetácie, laicky nazývané ako nosné mandle. Mával dlhotrvajúce nádchy a naviac si dlho nevedel sám vyčistiť nos. Iné ťažkosti nemal. Zákrok sme odmietli. Neskôr, už ako študentka homeopatie, som chcela synovi pomôcť homeopaticky. Dlhotrvajúce nádchy už boli síce minulosťou, ale občas počas spánku chrápal a dýchal s otvorenými ústami.
Podľa jeho celkovej konštitúcie a typu ťažkostí som mu dala 2 dávky homeopatika Tuberculinum v nižšej potencii. Syn na homeopatikum zareagoval teplotou. Tú v podobných situáciách, ako homeopati, vnímame pozitívne, ako prejav mobilizácie vlastných samoliečiacich procesov organizmu. Krátko na to sa upravilo aj dýchanie počas spánku. Celkovo sa syn stal pokojnejším.
Ako prvú som však zaregistrovala úplne inú zmenu. Prakticky cez noc mu z malíčka na pravej ruke zmizla veľká bradavica, ktorú som pri výbere homeopatika vôbec nebrala do úvahy. Podobné príbehy počujem aj inokedy. Pri kontrolných konzultáciách občas zisťujem, že sa upravili alebo zmiernili ťažkosti, o ktorých sa klient dovtedy nezmienil. Takéto zmeny sú potvrdením, že ak zachytíme esenciu človeka s jeho typickým správaním, konaním, túžbami, strachmi, celkovým životným príbehom a preložíme ju v jazyku homeopatie do najpodobnejšieho homeopatika, nie je jeho diagnóza z pohľadu liečenia tá najdôležitejšia informácia. Pretože homeopatia lieči človeka s chorobou a nie chorobu, ktorú má človek.

Upozornenie: Tuberculinum nie je štandardným liekom pre podobné prípady. Tu je príklad iného účinného homeopatika. O výbere najvhodnejšieho homeopatika sa poraďte so svojou homeopatkou alebo homeopatom.

Fotografia: Zuzana Motešická