Keď menej je viac

Už nie som pionierka

Na konzultáciu prišla 58-ročná žena. Oblečená športovo-elegantne, pôsobila príjemne sebavedomo a uvoľnene. Dva roky pred naším stretnutím jej diagnostikovali zhubný nádor na koreni jazyka. V dôsledku ožarovania sa u nej rozvinula osteoporóza. Niekoľko rokov pred onkologickým ochorením jej na štítnej žľaze diagnostikovali cystu. Chirurgicky jej odstránili polovicu štítnej žľazy. „Môj cieľ je dostať sa do polohy, aby som najbližšie roky nemusela premýšľať, čo môžem urobiť. Ako podporiť, aby som mohla fungovať tak, aby som mohla byť oporou rodine. … Ja sa musím zachrániť, aby som si udržala kvalitu života.“

Prvýkrát sa vydala veľmi mladá, nebolo to však šťastné manželstvo. Ako 18- ročná porodila svoje prvé dieťa. Hoci bola veľmi mladá, vnímala sa zrelá na materstvo, tešilo ju. Jej manžel bol „rozmaznaný spratek“, nemenil sa, žil si svoj život slobodného chlapca. Po rozvode bola dlhý čas sama s dvomi deťmi. Zvládala všetko. Nikdy nemala menej ako dve zamestnania. Isté obdobie poskytovala bezplatne poradenstvo vysoko postavenému komunálnemu politikovi. „Bola som dôležitá pre niekoho, kto bol dôležitý.“ Druhýkrát sa vydala za vdovca, ktorý mal dve deti. Pracovne sa vždy pohybovala v silne mužských kolektívoch. Žene som najskôr odporučila homeopatikum z rastlinného radu Asterales.

Niekoľko týždňov po užití homeopatika povedala, že je uvoľnenejšia, „už sa nemusí na nič hrať.“ Manžel si všimol, že mu začína oponovať v témach, na ktoré majú odlišný názor. Napadlo jej, že bude menej pracovať, aby mohla byť viac s manželom, ktorý bol už na dôchodku. Rada s ním trávi čas, pretože má stále nápady, hľadá cesty a je otvorený novým veciam. Celkovo vnímala zlepšenie kvality života o 30%. Dohodli sme sa, že homeopatikum zopakuje jedenkrát týždenne do ďalšej kontroly.

Všimla si, že pristupuje k veciam viac do hĺbky, pretože chce a nemusí. To bola pre ňu výrazná zmena. O svojej práci hovorí: „… pomáham vo firmách riadiť zmeny. Zmeny, ktoré majú ľudí primäť inak uvažovať. Nesmierne vnímam, že mladí ľudia chcú odchádzať.“

Každý mesiac musela pracovať, aby pokryla istú potrebnú štvorcifernú sumu a až nad touto hranicou sa začínal jej vlastný príjem. Táto informácia presmerovala moju pozornosť na matricu  Z 2.11. Podanie výkonu v spoločnom exteriéri; nešťastné prvé manželstvo; samoživiteľka; snaha prispieť k zlepšeniu spoločenstva; aktívny, maskulínny prejav; to všetko moju úvahu potvrdzovalo. Sama seba vnímala ako dôležitého človeka, ktorý je mimoriadne schopný, prináša zmeny a nové pohľady. V hlbinnej homeopatii ide o expanzívne ladenie LP 7. V prieniku matrice Z 2.11 a emočného ladenia LP 7 leží rastlinný rad Santalales. Z tohto rastlinného radu som klientke odporučila menej známe homeopatikum.

Po užití niekoľkých dávok homeopatika o sebe povedala, že je ako znovuzrodená, plná sily a energie. Cítila sa veľmi dobre. „Môžem aj skaly rozbíjať. Veľmi si užívam, že na seba netlačím. Vážim si samu seba. Viem, že mám mať hranice a dodržiavam ich. Som vyčistená, zregenerovaná. Ak by ma niečo stálo veľmi veľa úsilia, nejdem do toho, už nie som pionerka. Veľmi si užívam každý jeden deň. Nechcem robiť babysitting vnúčatám, len ich občas vziať na výlet. So svojou chorobou som naložila tak, aby som si užívala život. Myslela som si, že keď budem viac robiť, dostanem sa tam rýchlejšie. Ale tak to nefunguje.“

V telefonickom rozhovore o niekoľko mesiacov mi klientka povedala, že homeopatikum užila párkrát v situáciách, keď pociťovala začínajúce prejavy sezónnych chorôb. Po dvoch, troch globulkách homeopatika počiatočné symptómy vždy odzneli a bola opäť v plnej sile.

 

Ženy nášho rodu neplačú

„Štítna žľaza sa ozvala.“ Odpovedala 34-ročná žena na moju otázku s čím jej, ako homeopatka, môžem pomôcť. Je sledovaná na endokrinológii pre hypofunkciu štítnej žľazy. Chcela mať dieťa, preto jej odporučili užívať liek Euthyrox. Užívala ho takmer rok, od mesiaca pred otehotnením až do pôrodu.

Päť mesiacov po pôrode dcérky znovu začala liek užívať, nechcela to však robiť do konca svojho života. „Nechcem byť fixovaná na nejakú látku. Verím svojmu telu, že to dokáže aj inak.“

Pociťovala veľkú únavu. Myslela si, že je to tým, že ju „valcovalo materstvo“. Dcérka je vytúžené dieťa a chcela mať všetko, čo s ňou súviselo, perfektné. Poskytnúť jej maximum času aj možností. Súčasne žene chýbal priestor na vlastný život. Byť aj bez dcéry. Chýbala jej práca.

Vyštudovala právo a zvolila si zamestnanie v silovom rezorte. Venuje sa jednému odboru práva, hoci, ako sama povedala: „Ak sa pre niečo rozhodnem, viem byť dobrá aj v iných odboroch.“ O svojej práci hovorí: Viem ľuďom pomôcť. Zaujíma ma spravodlivosť. Nie som len nejaký zapisovateľ toho, čo sa udialo.“ Neznelo to namyslene, skôr ako kultivované vyjadrenie jej sebavedomia.

V jej pôvodnej rodine boli dôležité pravidlá a disciplína. „Ženy nášho rodu neplačú.“ Od rodičov dostala len to najnutnejšie. Ak chcela mať niečo naviac, musela sa o to sama postarať.

Keď mala 30 rokov, diagnostikovali jej v podkoží hlavy adenoidný cystický karcinóm. Absolvovala operáciu a 25 ožarovaní. Z iných fyzických ťažkostí spomenula pocit nafukovania, nevedela sa dobre a s chuťou najesť.

Pri výbere homeopatika som najvýraznejšie vnímala témy preťaženia a potlačenia. Spolu s ťažšími životnými podmienkami a snahou aktívne prispieť k zlepšeniu spoločnosti ma nasmerovali k matrici Z 2.11. Sama seba vnímala ako človeka, ktorý vie byť dobrý v akejkoľvek oblasti, pre ktorú sa rozhodne. To naznačuje expanzívne emočné ladenie LP 7. Aj v tomto prípade som odporučila homeopatikum z rastlinného radu Santalales.

Homeopatikum užila v odporučenom dávkovaní. Po poslednej dávke homeopatika znížila dennú dávku Euthyroxu na polovicu. Mala viac energie. Cítila, že sa niečo deje, v pozitívnom smere. Potom vysadila Euthyrox úplne. Vyšla zo svojej komfortnej zóny. Nemala rada prírodné jazerá, ale keď jej partner navrhol, aby sa na jedno z nich išli kúpať, išla a veľmi si to užila. Celkovo bola uvoľnenejšia a užívala si čas s dcérkou. „Dá sa s ňou ísť kdekoľvek, do hôr aj na bicykel.“

V stručnej SMS šesť mesiacov po úvodnej konzultácii napísala: „Euthyrox neberiem, cítim sa dobre, nepociťujem únavu.“

V SMS deväť mesiacov po úvodnej konzultácii píše: „Dobrý deň, pani Králová. Dnes som bola u endokrinologičky. Hormonálny profil mám v norme. Tak isto aj sono štítnej žľazy bolo v poriadku. Kontrolu mám o rok. Lekárke som vravela, že neberiem Euthyrox a že som bola u vás ako homeopatky. Ako štandardná väčšina lekárov mala k tomu svoj postoj.“ Dodala, že príležitostne, ak je viac unavená, si homeopatikum zopakuje a vždy ju povzbudí.

Fotografia: Pixabay/Ichigo121212