Je to v suchu – alebo homeopaticky na nočné pomočovanie detí

nočné pomočovanie, enuréza, homeopatikum pomohlo dievčatku zbaviť sa tohto problému

Nočné pomočovanie je celkom častý detský problém. Nepridáva na pohode ani deťom, ani rodičom, najmä ak sa týka detí, ktoré už chodia do škôlky alebo do školy a epizódy pomočovania sa dejú často, alebo aj každú noc.

Tento problém mala aj takmer šesťročná slečna, ktorá bude onedlho prváčkou. Spoznala som ju už dávnejšie. Pred takmer tromi rokmi, v septembri 2017, krátko po nástupe do škôlky, som jej na bolesti bruška odporučila Lycopodium 200C. S odstupom pár týždňov po užití troch globuliek homeopatika mi jej mama napísala, že už nemá ani bolesti bruška, ani kŕče a v noci pokojne spinká.

Koncom marca tohto roku ma mama dievčatka kontaktovala opäť, tentokrát bolo problémom pravidelné nočné pomočovanie. Keďže sme boli uprostred pandémie, konzultovali sme na diaľku.

Tu na chvíľu odbočím. Väčšinu konštitučných konzultácií som dovtedy poskytovala v mojej pracovni. Konzultácie na diaľku som poskytovala najmä v prípade klientov, ktorí žili vo väčších vzdialenostiach alebo v zahraničí, hoci aj tí zo vzdialenejších častí Slovenska alebo Čiech prichádzali zvyčajne osobne. Aktuálna pandémia však posunula moje vnútorné nastavenie a niekoľko týždňov som tak poskytovala konzultácie výlučne na diaľku. Termíny s klientmi, ktorí preferujú osobné stretnutie, som odložila na neskôr. A som milo prekvapená, že to, čo sa pôvodne javilo ako plán B, je vlastne plnohodnotné stretnutie homeopata s klientom, ktoré je efektívne a súčasne poskytuje potrebné súkromie.

Vráťme sa k našej malej slečne. Rozprávala som sa najmä s jej mamou, občas sa v zábere mihlo aj dievčatko a odpovedalo mi na niekoľko otázok. Jej slovný prejav bol v porovnaní s inými deťmi jej veku zrelší a sofistikovanejší. Problémom bolo pravidelné nočné pomočovanie, ktoré sa odohrávalo v dvoch časových rovinách. Prvá, krátko po zaspaní a druhá, na sklonku noci, bližšie k ránu. Tieto zaujímavé časové modality som našla aj v homeopatickom repertóriu. Spolu s jej živým, srdečným prejavom, výrazným zmyslom pre spravodlivosť, láskou k zvieratám (chce pracovať ako ošetrovateľka v ZOO)  a inými faktormi, ktoré som rovnako zohľadnila, ma práve  výrazné časové modality priviedli k homeopatiku Phosphorus. Toto homeopatikum je, spoločne s inými, zastúpené v oboch symptómoch:

BLADDER – urination – involuntary – night – first sleep (Močový mechúr – pomočovanie – v noci – prvý spánok)

BLADDER – urination – involuntary – night – morning, towards (Močový mechúr – pomočovanie – v noci – k ránu)

Pre dievčatko som odporučila homeopatikum v potencii 200C, ktorá sa nám osvedčila aj v minulosti pri bolestiach bruška. O niekoľko týždňov som dostala mail od mamy, ktorý uvádzam v celom znení, avšak s vynechaním mena dievčatka.

Dobrý večer, Zuzka.

Už  pár týždňov sa Vám chystám napísať. Všetko je v najlepšom poriadku. Už počas konzultácie sa …. uvoľnila a ukľudnila. Nafotím obrázky, čo popri tom maľovala. Nasledujúce  3 dni: Prvý večer som ju dala cikať v noci, lebo vypila viac pred spaním. Ďalšiu noc sa pocikala. Potom už ok. Ďalší týždeň sme dávku homeopatika 3 dni zopakovali. Doteraz, vrátane toho jedného večera sa pocikala iba 4krát. 😊

Zmena v správaní bola hneď jasná. Prestala akoby vyfňukávať. Ak niečo chcela, povedala to priamo, bez zmeny hlasu akoby malého dievčatka. Tieto symptómy sme ani tuším nevraveli. Asi by som to pred ňou ani vtedy nerozoberala. Bolo cítiť rozdiel v prijímaní rôznych zmien, správ. Zmenil sa jej aj apetít. Akoby už akceptovala svoj vek. Dozrela. Áno, teraz som už aj ja vnímala, že môže nastúpiť do školy.

Jasnejšie opíše, ako jej je. Čo chce. Uzemnila a ukotvila sa. Asi len raz som jej spomenula, že už sa nepocikáva. Inak to nekomentujem. A mám pocit, že to ani nebudem nejako špeciálne pripomínať. Dokonca, niektoré noci sa sama zobudí, zavolá na mňa a ideme spolu na wc. To bolo asi 3krát. Veľmi pekne ďakujeme. Všetci traja. Ďalšiu konzultáciu nie je potrebné riešiť. Síce Vás neuvidíme, ale sme radi, že sa to podarilo. Za mňa otázka, čo so zvyškom globuliek, je toho plná fľaštička. 😉😍

Mame dievčatka som odpovedala, že môže homeopatikum odložiť a opäť ho podať, ak by nastal relaps a vrátili sa späť predchádzajúce symptómy, alebo ak by sa progres zastavil. Medzi podaním homeopatika (koniec marca) a mailom od mamy dievčatka (začiatok mája) uplynulo niekoľko týždňov a dievčatko, ktoré sa dovtedy nedobrovoľne pomočovalo každú noc, zažilo tieto nepríjemné epizódy už len ojedinele a je na najlepšej ceste nezažívať ich vôbec.

A ako je v homeopatii dobrým zvykom, fyzické posuny idú ruka v ruke spolu s mentálnymi zmenami a výsledkom je, v tomto prípade celkom zreteľne, posun k vyššiemu stupňu zrelosti.

Fotografia: Pexels, Matheus Bertelli