Homeopatická pomoc pri dojčení

Text, ktorý som pripravila pre tohtoročné aprílové vydanie časopisu Vitalita s cieľom ponúknuť dojčiacim mamičkám homeopatickú pomoc pri niektorých prekážkach v dojčení. Verím, že bude pre mnohé mamičky užitočný a dojčenie nebudú musieť ukončiť skôr než to im samotným a ich dieťatku bude vyhovovať.

Materské mlieko. Absolútne prirodzená a dokonalá výživa pre telo aj dušu malého človiečika. Vnímam a teší ma, že čoraz viac mamičiek má snahu dojčiť svoje dieťa čo najdlhšie, často aj viac rokov. Ja sama som dojčeniu mojich detí venovala niečo vyše sedem rokov a verím, že som im tým poskytla to najlepšie. Ani jedno z nich, s výnimkou  ovčích kiahní, ktoré všetci traja prekonali ako štvorroční, nikdy nebolo dlhšie choré. Bežné prechladnutia prekonajú do dvoch troch dní, týždňové absencie v školách sú pre nás úplne neznáme. Do veľkej miery to pripisujem práve dojčeniu.

Materské mlieko v sebe spája viacero esenciálnych kvalít pre zdravie dieťatka. Svojím nenapodobiteľným zložením mu poskytuje prirodzenú ochranu pred infekciami, resp. zmierňuje priebeh prípadných ochorení. Pri dojčení sa naplno rozvíja vzťah dieťatka s jeho mamou, prirodzene sa zbližujú a spoznávajú. Materské mlieko je zdrojom kmeňových buniek, z ktorých regeneračnej schopnosti môže dieťa profitovať počas celého života. Dojčenie je prospešné aj pre mamu dieťatka. Môže zabrániť rozvinutiu popôrodnej depresie, znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka aj osteoporózy. Toľko, aspoň letmo, o nesporných výhodách dojčenia.

Napriek tomu, že je celý proces laktácie prirodzený a telu ženy vlastný, môžu sa objaviť ťažkosti, ktoré by mohli obdobie dojčenia predčasne ukončiť. V kritických okamihoch, keď sa laktácia nerozbieha podľa potrieb dieťatka, či neskôr, počas prípadných laktačných kríz, môže svojimi odporúčaniami, popri laktačnom poradenstve, výrazne pomôcť aj homeopatia. Veľkou výhodou homeopatík je, že nemajú nežiaduce vedľajšie účinky, čo je v období dojčenia veľmi dôležité  a často z nich postačí len zopár dávok.

Zrejme najčastejším problémom, ktorý mamičky v súvislosti s dojčením trápi, je nižšia tvorba materského mlieka v porovnaní s potrebami dieťatka. Veľa mamičiek, ktoré sa laicky zaujímajú o homeopatiu, v takej chvíli pravdepodobne siahne po homeopatiku Ricinus communis. Je to známe homeopatikum, ktoré má výraznejší vzťah k laktácii a často dokáže významne povzbudiť tvorbu materského mlieka. Nie je však jediné. Preto, ak mamička nevidí pozitívny vplyv napr. po dvoch dňoch užívania tohto homeopatika, odporúčam ho zmeniť za iné. Podobne to bolo aj v prípade, kedy ma kontaktovala mamička v tom čase dvojtýždňovej dcérky. Trápili sa s dojčením, mliečka bolo málo. Techniku dojčenia mala podľa privolanej laktačnej poradkyne správnu a dcérku si prikladala k prsníkom veľmi často. Dcérka bola nepokojná a mamička plačlivá a vyčerpaná z nedostatku spánku. V lekárni jej na problém s nízkou tvorbou materského mlieka odporučili práve homeopatikum Ricinus communis, ktoré sa v podobných situáciách úspešne používa. Tejto mamičke však nepomohlo. Odporučila som jej preto homeopatikum Lac defloratum. Okrem homeopatického repertória som zmienku o ňom našla aj v práci homeopatky Mirandy Castro. Odporúča ho dojčiacim ženám, ktoré sú plačlivé, trpia nedostatkom spánku a môžu aj alergicky reagovať na kravské mlieko. Niekoľko dávok homeopatika Lac defloratum v potencii 30CH pomohlo upokojiť situáciu. Tvorba materského mlieka sa pekne zvýšila. Dokonca bolo potrebné párkrát trochu mliečka odsať, keď bábätko dlhšie spalo a prsníky sa napĺňali. Po niekoľkých dňoch sa tvorba materského mlieka dokonale prispôsobila potrebám malej slečny.

Vhodne zvolené homeopatikum je pre telo jemným, avšak účinným impulzom, v tomto prípade, pre povzbudenie tvorby materského mlieka. V prípade, že mamička vníma pozitívny vplyv homeopatika, je veľmi dôležité zväčšiť intervaly medzi jeho ďalšími dávkami, či dokonca ho úplne vysadiť. Často som sa stretla s tým, že mnohé mamičky povzbudené výsledkom niekoľkých dávok homeopatika pokračujú v jeho užívaní v domnení, že sa im materské mlieko bude tvoriť len vtedy, ak to či ono homeopatikum budú užívať aj naďalej. Výsledkom býva často sklamanie, pretože v situácii, keď sa laktácia rozbehne, spôsobí ďalšie, vzhľadom na zmenenú situáciu neopodstatnené užívanie homeopatika zvyčajne útlm laktácie.

K ďalším homeopatikám, ktoré majú výraznejší vzťah k rovnovážnej tvorbe materského mlieka patria napríklad aj Calcarea carbonica, Pulsatilla, Urtica urens ale aj iné. S výberom toho najvhodnejšieho homeopatika ochotne poradia klasickí homeopati, často postačí niekoľkominútový rozhovor.

V úvodných fázach dojčenia, keď sa mamička snaží častým prikladaním dieťatka povzbudiť tvorbu materského mlieka, sa môže námaha bradaviek prejaviť ich popraskaním. Výborným homeopatikom pre tento charakter ťažkostí je menej známe Castor equi. Pomôže najmä v prípade hlbokých bolestivých prasklín. V prípade mokvajúcich prasklín môže byť užitočné homeopatikum Graphites.

K nepríjemným ťažkostiam, ktoré môžu sprevádzať a niekedy predčasne ukončiť dojčenie, patria mastitídy, zápaly prsníka. Aj v tomto prípade ponúka homeopatia viacero vhodných pomocníkov. Výborné skúsenosti mám napr. s homeopatikom Phytolacca decandra. Pomohlo aj mamičke štvormesačného chlapčeka, ktorá mala v rozpätí niekoľko týždňov dva zápaly ľavého prsníka. Prsník bol na dotyk horúci, začervenaný, s pulzujúcou bolesťou, ktorá vyžarovala ďalej do tela. Zápal sprevádzala vysoká horúčka, veľká bolesť svalov a kĺbov. Mamička len bezvládne ležala vedľa svojho dieťatka, aby ho mohla aspoň dojčiť. O všetko ostatné sa postarali starostliví príbuzní. Mladá žena užila počas niekoľkých hodín tri dávky homeopatika v potencii 30CH. Phytolacca má zvyčajne, v porovnaní s niektorými akútnymi homeopatikami, pomalší nástup a prvé výsledky sa môžu prejaviť až po dvanástich hodinách. Podobne to bolo aj v tomto prípade. Nasledujúci deň už bola mamička bez teploty a mala výrazne viac energie. Podobne prebiehala aj druhá epizóda mastitídy. Mamička nakoniec synčeka dojčila bez ďalších ťažkostí vyše dvoch rokov.

Ďalším veľmi užitočným homeopatikom v prípade zápalov prsníka je Bryonia alba. Zvykne pomôcť pri zápaloch, kedy je prsník skôr bledý, s pichavými bolesťami, ktoré sa zhoršujú najmenším pohybom. Prsník môže byť na dotyk tvrdý a zápal sa rozvinie pomalšie, nie náhle.

Ak mamička spozoruje na bradavke bielu bodku alebo pľuzgierik, ide pravdepodobne o upchatý mliekovod, presnejšie jeho vývod. Upchá ho zátka vytvorená zo zahusteného materského mlieka. Pokiaľ by sa vývod mliekovodu neuvoľnil, mliečko nemôže vytekať a môže sa rozvinúť bolestivý zápal prsníka. Niekedy sa zátka vylúči samovoľne, napr. zvýšeným tlakom vytvorením pri saní materského mlieka. Pokiaľ sa tak nestane, je vhodné podať homeopatikum Silicea.

Pomerne častou komplikáciou sprevádzajúcou dojčenie je múčnivka, hovorovo nazývaná  žaba. Ide o kvasinkovú infekciu, ktorá sa prejavuje ako biely povlak na jazyku a vnútornej strane líc dieťatka. Môže spôsobovať ťažkosti aj dojčiacej mamičke, keď sa ňou infikujú drobné ranky na bradavkách. Tieto sa nehoja a dojčenie spôsobuje veľké bolesti. Veľmi užitočným homeopatikom je v tomto prípade Borax. Tentokrát ponúknem moju vlastnú skúsenosť. V dcérkiných ústočkách som objavila biely povlak na jazyku a vnútornej strane líc a pier, keď mala takmer päť mesiacov. Ja som súčasne mala niekoľko drobných nehojacich sa trhliniek na bradavkách. Dcérke som pripravila roztok, keď som v malom množstve vody rozpustila dve globulky Borax 30CH. Z tohto roztoku dostala niekoľko dávok malou lyžičkou. Zmena bola veľmi rýchla a pripomínala topenie snehu. Plôšky bieleho povlaku v dcérkiných ústach sa zmenšovali, menili sa na pásiky a nakoniec zmizli aj tie. Od podania prvej dávky homeopatického roztoku prešlo menej než 24 hodín. Ja sama som tiež užila niekoľko dávok Borax 30CH, ale v podobe globuliek. Ďalšie dojčenie dcérky nám nasledovný mesiac skomplikoval zápal prsníka, ktorý som zvládla už spomenutou Phytolaccou. Zvyšné obdobie dojčenia, dcérka si prestala žiadať materské mlieko ako štvorročná, bolo bezproblémové.

Všetky uvedené homeopatiká odporúčam užívať v niektorej z nižších potencií do 30CH (5CH, 9CH, 15CH). Odporúčania homeopatov sa môžu v tomto smere líšiť, pretože každý z nás má svoj vlastný osvedčený postup. Veľmi dôležité je však prispôsobovanie dávkovania homeopatika vývoju situácie. To znamená, že ak vidíme zmierňovanie ťažkostí, zväčšíme intervaly medzi jednotlivými dávkami a homeopatikum postupne vysadíme. Pre väčšiu názornosť uvediem odporúčania homeopatky Mirandy Castro. Pri intenzívnych ťažkostiach (napr. vysoká teplota, veľká bolesť) odporúča opakovať homeopatikum každú polhodinu až hodinu, pri ťažkostiach miernej intenzity odporúča opakovať zvolené homeopatikum každé dve až štyri hodiny a pri odoznievaní ťažkostí zväčšíme interval až na osem hodín. Sú to orientačné časy, nie je potrebné pozerať presne na hodinky. A ak na homeopatikum zabudnete, je pravdepodobné, že ho už nepotrebujete J. Pri akýchkoľvek pochybnostiach odporúčam aspoň krátky rozhovor s homeopatom, ktorý Vás vhodne usmerní.

Je skvelé, ak môžete svojmu dieťatku poskytnúť materské mlieko, hoci len na pár mesiacov. Nie vždy sa to však, napriek veľkej snahe, podarí. Dobrou správou je, že Vašu lásku mu môžete dávať celý život.

Kontakt pre telefonickú konzultáciu pri ťažkostiach s dojčením.